Plaka Tanıma Sistemi

PTSPlaka Tanıma Sistemi Nedir?

Plaka tanıma sistemi; otoyol, üretim tesisleri giriş ve çıkışları, site – apartman giriş ve çıkışları, iş merkezleri giriş ve çıkışları gibi alanlarda kullanılan, kamera sistemi ile araç plakalarının okunarak buna göre farklı senaryoların üretilebileceği sisteme verilen isimdir.

Türkiye’de Plaka tanıma sistemleri öncelikle özel işletmelerde kullanılmaya başlanmış olup daha sonrasında devlet kurumlarında da kullanılmaya devam etmiştir. Özellikle yayınlanan genelge ile AVM Plaka tanıma sistemi kurulumları zorunlu hale getirilmiştir. Böylece AVM giriş ve çıkış yapan araçların plakaları, araç modelleri, aracın rengi, araç şoför siluetinin tespiti yapılabilmektedir.

Özel kurumlarda plaka tanıma sistemleri özel amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Bunlardan ilk akla gelen otoparklara giriş yapan araçların giriş ve çıkış zamanlarının kayıt altına alınması ve fotoğraflarının çekilerek çıkışta süreye bağlı olarak otomatik ücretlendirme yapılması örneğini verebiliriz.

Farklı olarak plaka tanıma sistemleri iş yeri girişlerinde misafir araç, şirket aracı, yönetici aracı gibi tanımlamalar yapılarak kayar kapıların otomatik açılması sağlanabilir. Müşteri araç sayısı dikkate alınarak ziyaretçi sayısı ölçümlenebilir. Gelen araçların marka bilgilerine göre kampanyalar düzenlenebilir.

Plaka tanıma sistemi bizlere öncelikle güvenlik süreçlerinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bununla beraber işletmeler bu sistemi kâr amaçlı bir sistem haline getirmeye çalışmaktadırlar. Böylece ilk başta güvenlik amacıyla kurulan plaka tanıma sistemi zaman içerisinde katma değerli hizmet üreten bir sistem haline dönüşebilmektedir. Burada önemli olan plaka tanıma sisteminin kayıt ettiği verileri incelemek, değerlendirmek ve buna yönelik iş süreçlerini tasarlamaktan geçmektedir. Bu yüzden plaka tanıma sistemi sahibi olacak işletmeler kullanılan plaka tanıma sistemi yazılımını çok iyi incelemeliler, programın esnekliği, kod yapısında değişikliğe müsaade edilmesi, rapor çıktılarının istenilen şekilde verilmesi gibi özellikleri kontrol ederek plaka tanıma sistemi satın alınmalıdır.

Ktech, özel işletmeler ve AVM ler dahil olmak üzere birçok noktada plaka tanıma sistemi uygulamasında proje yöneticiliği yaparak müşteri ve emniyet birimleri ile ortak çalışmalara imza atarak sistem teslimlerini yapmıştır. Plaka tanıma sistemleri konusunda bilgi almak isteyenler iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşarak her zaman bilgi alabilirler. Uygulama konusunda teklif, projelendirme, danışmanlık gibi konularda uzman personellerimizi yönlendirerek en doğru plaka tanıma sistemi uygulamasına sahip olmanızda yardımcı olmaktayız.

Plaka Tanıma Sistemi Keşfi Nasıl Yapılır?

İşletmeler ve emniyet birimleri tarafından talep edilen plaka tanıma sistemlerinin en doğru bilgiyi vermesi beklenmektedir. İşletme veya emniyet birimlerinin hazırlamış olduğu şartnameler burada önem arzetmektedir. Dolayısıyla bir plaka tanıma sistemi kurulumu yapılırken ilk başta düzgün yapılan bir keşif sistemin doğru bir şekilde çalışmasına ya da plaka tanıma sisteminin verimsiz çalışmasına yol açacaktır.

Plaka tanıma sisteminde en önemli husus aracın geliş açısı ve buna bağlı olarak kamera konumlandırmasının doğru olarak yapılmasıdır. Uygulama yapan firmaların tecrübelerine bağlı olarak doğru konumlandırma yapılmış bir plaka tanıma sisteminden verim %99 oranında sağlanmaktadır.

Plaka tanıma sistemi kurulumunda keşif sırasında dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise mevcut trafiğin izlenmesi ve buna bağlı olarak çözüm üretilmesidir. Özellikle arka arkaya bitişik gelen araçların plaka tanıma sistemi tarafından okunması kamera açısına bağlı olarak çoğu zaman yapılamamaktadır. Bu nedenle kamera sayısının ön ve arka şekilde konumlandırılarak artırılması, güvenlik personelinin aracın kontrolü, karşılanması sırasında duracağı nokta burada önem arzetmektedir.

Plaka tanıma sistemlerinin keşfi sırasında senaryonun iyi belirlenmiş olması gerekmektedir. Müşteri tarafından belirtilen senaryoya göre demo süreçleri uygulanmalı ve gerçek trafik denemeleri yapılarak sistem teslim alınmalıdır.

Plaka tanıma sistemi kurulumu işletme veya bina girişlerinde konumlandırılmaktadır. Ancak yazılım bir bilgisayar ya da sunucu üzerinde çalıştırıldığından aradaki network kalitesinin de keşif sırasında dikkatlice tespit edilmesi gerekmektedir. Network trafiği üzerinden görüntü aktarımı yapılacağı için altyapının hiç olmadığı noktalarda fiber optik kablolar kullanılması tercih edilmelidir.

Plaka Tanıma Sistemi Kurulumu için Neler Gereklidir?

Bir plaka tanıma sistemi şu bileşenlerden oluşmaktadır:

  • Plaka tanıma sistemi kameraları
  • Plaka tanıma sisteminin çalışacağı yazılım
  • Plaka tanıma sistemi yazılım lisansları
  • Plaka tanıma sistemi kameraları için IR LED
  • Plaka tanıma sistemi kamera direkleri
  • Plaka tanıma sistemi network switch
  • Plaka tanıma sistemi network kablosu (cat6, fiberoptik)
  • Plaka tanıma sistemi Loop hattı (opsiyonel)

Plaka Tanıma Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Plaka tanıma sistemi bileşenlerinin öncelikle şirket merkezinde network kurulumları yapılır. Bunlar basitçe her bir network cihazına IP tanımlaması olarak düşünülebilir. IP tanımlamaları müşteri network yöneticisi ile görüşülerek girilmelidir.

Müşteri lokasyonunda altyapı çalışmalarının öncelikle yapılmış olması beklenmektedir. Müşteriye verilecek altyapı şeması ile müşteri kendi elektrikçisi ile bu altyapıyı tamamlayacağı gibi plaka tanıma sistemi kurulumu yapacak olan firmadan da bu hizmeti talep edebilir. Önerimiz altyapı işlemi dahil tüm sistemin kurulumunu plaka tanıma sistemi firmasının yapmasından yanadır.

Altyapı kurulumları tamamlandıktan sonra ürün montajlarına başlanabilir. Ürün montajları yapıldıktan sonra sisteme enerji verilerek plaka tanıma sistemi yazılımı ilgili bilgisayara kurulur. Bilgisayar üzerinden kameralara erişim sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmelidir. Kameralara erişim sağlanamıyorsa network altyapısı kontrol edilmelidir. Tüm network cihazlarına erişim sağlandıktan sonra plaka tanıma sistemi yazılımı üzerinden kamera tanımlamaları ve ayarları yapılarak veri girişlerinin akışları kontrol edilir. Kontroller gündüz ve gece saatleri olmak üzere yapılması tavsiye edilmektedir.

Sistemin kullanım kitapçığı, eğitimleri müşteriye verilerek plaka tanıma sistemi kurulumu tamamlanır.

Plaka Tanıma Sisteminin Avantajları - Faydaları Nelerdir?

Plaka tanıma sistemin öncelikle güvenlik kontrollerinin sağlanması anlamında avantajları bulunmaktadır. Emniyet birimleri plaka tanıma sistemi sayesinde aranılan bir araca hızlıca ulaşabilmektedir. Plaka tanıma sistemleri üzerinde bulunan kara liste uygulaması sayesinde sistem alarm vererek aranılan bir araç kolayca tespit edilmektedir.

Plaka tanıma sistemleri, otopark yönetimi yapılan her alanda kullanılabilir. Böylece otopark doluluğu tespit edilerek otoparka yönlendirme, boş – dolu gibi tabelalar ile plaka tanıma sistemi kullanılabilir.

Araç ticareti yapan firmaların hepsinde plaka tanıma sistemi değişik senaryolar için kullanılabilir. Çekici üzerinde servise gelen araç, çalışır durumda servise gelen araç veya ziyaretçi araçları giriş noktasında tanımlanarak bunlara göre değerlendirmeler yapılabilir.

Plaka Tanıma Sistemi Fiyatları Hakkında

Plaka tanıma sisteminin bileşenlerinden bahsetmiştik. Burada plaka tanıma sistemi fiyatının belirlenmesinde en büyük unsur plaka okuma kameraları ve plaka okuma sistemi lisans maliyetleridir. Konumlandırılacak kameraların network ağına olan uzaklığına göre de altyapı maliyetleri de ciddi oranda fiyatı belirleyici unsurlar arasında olabilmektedir.

Plaka tanıma sistemi proje maliyeti 50.000 TL ile 200.000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Burada uygulama yapılacak kapı sayısı, kullanılması gereken kamera sayısı, lisans maliyetleri ve altyapı sisteminin kurulması fiyatın belirlenmesinde etken rol oynamaktadır.

Ktech, ücretsiz keşif desteği ile en doğru maliyetleri çıkartacak uzman personel desteğine sahiptir. Firmamızdan talep edeceğiniz bu hizmet ile en verimli plaka tanıma sistemi kurulumları yapılmaktadır. Bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

AVM lerde zorunlu olarak bulundurulması gereken plaka tanıma sistemi yazımı okumak için buradan yazıya ulaşabilirsiniz.

MÜŞTERİ KAMPANYALARI

Pendik Voleybol, Basketbol ve Cimnastik Kursu

pendik-spor-kulubu

Ktech Danışmanlık Hizmetleri olarak müşterilerimizin kampanyalarını web sayfamızda paylaşıyoruz. İstanbul Pendik'te yer alan spor kulübümüz voleybol kursu, basketbol kursu ve cimnastik eğitimleri ile gençlere yönelik spor faaliyetleri konusunda hizmet vermektedir.

Kampanya Web Adresi : https://www.marmaraelitsk.com

Detaylı Bilgi için (Mobil, Whatsapp): 0850 304 84 22

Hizmet Talep Formu

Bilgi almak istediğiniz hizmetimizi seçiniz. Sizlere en kısa sürede ulaşıp detaylı bilgi veriyor olacağız. Teşekkürler.