Şirketler için Mali Mühür Başvuru İşlemleri

Mali Mühür Nedir | Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır | KTECH

Mali Mühür Nedir?

Mali mühür, Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilen ve kamu kurum ve kuruluşları arasında elektronik ortamdaki belge paylaşımında yazışma yapan tarafların kurumsal kimliklerini güvenli bir şekilde tanımlamak ve doğrulamak amacıyla kullanılan elektronik sertifikadır.

Mali Mühür Başvuru Adımları

Şirketiniz için Mali Mühür başvuru işlemlerinin nasıl olacağını çok kısa bir şekilde sizlere anlatıyoruz. Sonrasında Efatura Başvuru işlemlerinin nasıl olacağını aktarıyor olacağız. Çok kolay bir şekilde mali mühür ve efatura işlemlerine başvuruyor olacaksınız.

Mali Mühür Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır? Mali Mühür Nasıl Aktif Edilir?

 1. https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresine giriş yapınız.
 2. Sayfadaki bilgileri doldurunuz. Bilgileri doldururken imza yetkilisinin bilgilerini girmeyi unutmayınız.
 3. Giriş butonuna basarak başvuru ödeme sayfasına geçiniz. Güvenlik sözcüğü alanına yazdığınız bilgiyi sakın unutmayınız !!!
 4. Ödeme işlemlerinizi tamamladıktan sonra mali mühürünüz kurye ile formda bilgilerini girdiğiniz şirket yetkilisine teslim edilecektir. Kurye İstanbul içerisindeyseniz 2 gün içerisinde mali mühürünüzü teslim etmektedir.

Mali Mühür Elinize Ulaştıktan Sonra Aktivasyon İşlemleri

Kurye yetkilisi mali mührünüzü tarafınıza teslim ettikten sonra aşağıdaki işlemleri yapınız.

 1. Mali mührünüz (USB Bellek tarzında) ve SIM kart şeklinde olan kartınız elinize ulaştı. SIM kartı Mali Mührünüzün içerisine gelen broşürde gösterildiği gibi yerleştiriniz.
 2. https://onlineislemler.kamusm.gov.tr/mmSifreliGiris sayfasına giriş yapınız.
 3. Sizden istenen bilgileri giriniz.
 4. Size sorulan bilgileri giriniz. Güvenlik sözcüğü ilk başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz kelimedir.
 5. Giriş butonuna bastığınızda şifrenizi öğrenebileceksiniz. Bu şifreyi ne olursa olsun 3.kişiler ile paylaşmayınız.

Mali Mühür Bilgisayara Yükleme İşlemleri

Mali mühür başvurusu yaptınız, mali mührünüz elinize ulaştı. Mali mühür şifrenizi öğrendiniz. Artık mali mührünüzü bilgisayarınıza takarak tanıtabilirsiniz. Tanıtma işlemlerini aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 1. Mali Mührünüzü bilgisayarınızın USB yuvasına takınız. Bilgisayarın önünde yer alan USB girişlerine takmamanızı öneriyoruz.
 2. Mali mührünüzü bilgisayara taktıktan sonra windows işletim sistemi otomatik olarak sürücüleri yüklemeye başlayacaktır. İşlem sonunda muhtemel yükleme işleminin yapılmadığına dair bilgi gelecektir.
 3. Mali mühür sürücüsünü yüklemek için http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/ adresine gidiniz.
 4. İşletim sistemi, Versiyonu ve Tipi bilgilerini seçiniz. Bu bilgileri masaüstünüzde yer alan Bilgisayarım simgesini sağ tıkladıktan sonra Özellikler diyerek öğrenebilirsiniz.
 5. Adım 2 kısmında size teslim edilen ürünü seçiniz. Ürünü seçtikten sonra hemen sağ tarafında ürünün görseli yer almaktadır. Mali mührünüzün görselini kontrol ediniz. Uygun ürünü seçiniz.
 6. Adım 3 kısmında size gelen SIM kartı seçiniz.
 7. Sürücüleri Göster dedikten sonra karşınıza gelen "Kur 1: Akıllı Kart Sürücüsü" ve Kur 2: Kart Okuyucu Sürücüsü" başlıkları altındaki "Sürücüyü Indir" linkine tıklayarak sürücüleri masaüstünüze kaydediniz.
 8. Sürücüleri bilgisayarınıza indirdikten sonra setup dosyalarını tıklayarak bilgisayarınıza bu sürücüleri kurunuz.
 9. Düzgün kurulduğunu teyit etmek için 2 yöntem bulunmaktadır. Öncelikle masaüstündeki Bilgisayarım simgesini sağ tıklayarak Yönet deyiniz. Açılan pencerede sol tarafta Aygıt Yöneticisini tıklayarak sağ tarafta Akıllı Kart Okuyucuları altında bilgisayarınıza takılı olan okuyucunun simgesinin geldiğini teyit ediniz. Örnek görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.
 10. aygıtlar
 11. Mali Mührünüzün çalıştığına dair 2. yöntem ise 7. adımda yapmış olduğunuz "Kur 1: Akıllı Kart Sürücüsü" işlemi kontrol etmektir. Bunun için bilgisayarınıza kurduğunuz "Akis Kart Izleme Aracı" programını çalıştırınız. Programı çalıştırdıktan sonra sol menüdeki Sistem başlığının altında mali mührünüz gözükecektir. Eğer burada mali mührünüz gözükmüyorsa sürücüyü bilgisayarınıza düzgün yüklememiş olabilirsiniz.
 12. Bu adımları takip ederek mali mühür başvurusu yapabilir, bilgisayarınıza kolayca kurabilirsiniz. Sonraki makalemiz efatura başvurusu yapmak olacaktır.

aygıtlar

Hizmet Talep Formu

Bilgi almak istediğiniz hizmetimizi seçiniz. Sizlere en kısa sürede ulaşıp detaylı bilgi veriyor olacağız. Teşekkürler.