Zoho Mail ile Ücretsiz Kurumsal Mail Oluşturma Nasıl Yapılır?

Zoho Mail ile Ücretsiz Kurumsal Mail Oluşturma | Ktech Blog

Rusya - Ukrayna savaşından önce Yandex Connect tarafından ücretsiz sunulan ancak şimdi ücretli duruma getirilen Yandex 360 (eski adıyla Yandex Connect) servisi yerine özellikle ülkemizde alternatif servis sağlayıcı arayışlarına girildi. Ön planda servis sağlayıcılarını incelediğimizde bunlardan Zoho ile Kurumsal Mail sistemi dikkatimizi çekmektedir. Yandex de olduğu gibi sınırsız bir posta kutusu seçeneği olmasa da Zoho ile Kurumsal Mail'i kobi işletmeleri için kullanabiliriz. Zoho ile 5 adet 5GB posta kutusu oluşturabiliyoruz. Gelin şimdi bu işlemleri nasıl yapacağımızı anlatalım.

Zoho ile kurumsal mail işlemlerini anlattığımız bu makale teknik detaylar içermektedir. İşletme sahipleri ya da ilgili BT çalışanları tarafından bu doküman kolaylıkla takip edilmesi için hazırlanmıştır. Eğer işlemleri yapamayacağınızı düşünüyorsanız bizlerden hizmet talep ederek sizler adına belirttiğimiz işlemleri yapıyoruz. Web tasarım hizmeti alan müşterilerimiz zaten ücretsiz olarak bu hizmetimizden yararlanmaktadır. Teknik destek hizmeti için bizlere 0850 304 84 22 numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Dokümanımızın PDF Haline ulaşmak için lütfen tıklayınız.

PDF: Zoho Mail ile Kurumsal Mail Hesabı Tanımlama

Zoho Mail ile Ücretsiz Mail Hosting Fırsatından Yararlanma İşlem Adımları

Zoho Mail Sistemine Giriş Yapın

Öncelikle bu hizmetten yararlanabilmek için Zoho üzerinde bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Hesap oluşturma işlemi için bu siteyi ziyaret ediniz.

https://accounts.zoho.eu/register?mode=01&servicename=AaaServer&serviceurl=https%3A%2F%2Faccounts.zoho.eu%2Fhome

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-1

Bilgilerinizi girerek zoho.com üzerinde yeni bir hesap oluşturunuz. Mevcut bir hesabınız varsa aşağıdaki link üzerinden hesabınıza giriş yapınız.

https://accounts.zoho.eu/

Bu siteye giriş yaptıktan sonra sayfanın alt tarafında bulunan “Ayrıca Sizin için bir ücretsiz planımız var Şimdi Deneyin” linkini tıklayınız.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-2

Karşımıza iki seçenek çıkmaktadır. “Add an existing domain” bir alan adınız varsa bu başlığı tıklamanız gerekmektedir. Ancak yeni bir domain alacaksanız “Buy a new domain” seçeneği altındaki Buy Now tıklanmalıdır. Bizim alan adımız olduğu için Add Now butonunu tıklıyoruz. Mevcut olan domain demek örneğin metunic.com gibi alan adı satışı yapan firmalar gibi firmalardan alan adının satın alınmış olmasıdır.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-3

Karşımıza gelen pencerede ilgili alanlarımızı dolduruyoruz. Domain Name alanını doğru girmeniz gerekmektedir. Add diyerek devam ediyoruz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-4

Add butonuna tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi uyarı çıkmaktadır. Bu bilgi kayıt işlemini doğru bir şekilde yaptığımızı gözükmektedir. Şimdi bu domainin sahibinin kendimiz olduğunu doğrulamamız gerekmektedir. Bunun için “Proceed to domain verification” butonunu tıklıyoruz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-5

Domain doğrulama işlemi ekranı aşağıdaki gibidir. Şimdi alan adı yönetimi yaptığımız web site ayarlarına giderek burada aşağıda belirtilen TXT kaydını ekliyor olacağız. Sonrasında domain doğrulama teyidini Verify TXT Record ile tamamlamış olacağız.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-6

Biz alan adımızı Cloudflare üzerinde yönetiyoruz. Bunun için cloudflare hesabımıza giriş yaparak TXT kaydımızı oluşturuyor olacağız. Cloudflare DNS menüsüne giriş yaparak aşağıdaki gibi TXT kaydını yapıyoruz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-7

TXT kaydını ekledikten sonra doğrulama işlemi için tekrar Zoho panele dönüş yaparak “Verify TXT Record” butonunu tıklıyoruz.

Doğrulama işleminin başarılı bir şekilde yapıldığını aşağıdaki mesajdan teyit etmiş oluyoruz.

Şimdi ücretsiz olarak bize tanınan kurumsal mail adresimizi ücretsiz olarak tanımlıyor olacağız. Bunun için oluşturacağımız mail adresini yazarak Create butonuna basıyoruz. Oluşturacağımız mail hesabı yönetici mail hesabı olacaktır.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-8

Mail adresimizi yazarak Create butonuna basıyoruz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-9

Panele ulaştığımızda mail hesabımızın tanımladığını görüyoruz. Buradan Add butonuna basarak diğer mail hesaplarımızı da oluşturabiliriz. Maksimum 5 kullanıcı ve her kullanıcı başına da posta kutusunun 5 GB olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-10

Zoho Mail Üzerinde Kurumsal Mail Tanımlama

Add butonunu tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran karşımıza gelmektedir. Buradaki bilgileri doldurarak Add dediğimizde satispazarlama@adepolama.com.tr mail adresimiz de oluşmuş olacaktır.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-11

İkinci mail adresimizi de tanımladıktan sonra Mail Sisteminin Düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan MX, SPF ve DKIM kayıtlarının da DNS yönetimi yaptığımız panelde eklenmesi gerekmektedir. Bunun için ZOHO panelinin sol tarafında yer alan DNS Mapping başlığı altındaki DNS kayıtlarını Cloudflare üzerinde oluşturuyor olacağız. Yukarıda TXT kaydı eklediğimiz gibi bu kayıtları da ekliyoruz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-12

Kayıtları Cloudlare panelimizde aşağıdaki gibi ekledik.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-13

Şimdi eklediğimiz bu kayıtları ZOHO panelinde doğrulamamız gerekmektedir. Bunun için ZOHO panelinde DNS Mapping sekmesine gelerek sayfanın altında yer alan Verify All Records başlığını tıklıyoruz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-14

Doğrulama işlemi başarılı olduktan sonra bir sonraki adım oluşturduğumuz mail hesaplarını bilgisayar ve mobil cihazlarımıza eklemek olacaktır. Mobil cihazlarımıza eklemek için App Store veya Google Play üzerinden Zoho Mail uygulamasını mobil cihazınıza yükleyebilirsiniz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-15

Mail Hesabımızı Microsoft Outlook Uygulaması Üzerinde Tanımlama

Ücretsiz hesaplar maalesef Microsoft Outlook üzerinde tanımlanamamaktadır. Bununla ilgili bilgi aşağıda yer almaktadır. Microsoft Outlook yerine ZOHO nun kendi mail uygulaması bulunmaktadır. Bunu yüklemek için https://www.zoho.com/mail/desktop/ adresine erişim sağlayarak uygulama yüklenmelidir.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-16

Zoho Mail Desktop Lite client Yükleme işlemleri

https://www.zoho.com/mail/desktop/ adresine giriş yapılır. İşletim sisteminizin versiyonuna göre 32 bit veya 64 bit uygulamayı indiriniz ve bilgisayarınıza yükleyiniz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-17

Uygulama kurulduktan sonra çalıştırıyoruz. Aşağıdaki kısımda I understand the risks butonunu tıklıyoruz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-18

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-19

Mail adresimizi ve şifremizi girerek uygulamaya giriş yapıyoruz. Böylece bilgisayarımızdaki uygulama üzerinden de kurumsal mail adresimize erişmiş oluyoruz.

zoho-kurumsal-mail-tanimlama-20

Zoho ile kurumsal mail işlemlerini anlattığımız bu makale teknik detaylar içermektedir. İşletme sahipleri ya da ilgili BT çalışanları tarafından bu doküman kolaylıkla takip edilmesi için hazırlanmıştır. Eğer işlemleri yapamayacağınızı düşünüyorsanız bizlerden hizmet talep ederek sizler adına belirttiğimiz işlemleri yapıyoruz. Web tasarım hizmeti alan müşterilerimiz zaten ücretsiz olarak bu hizmetimizden yararlanmaktadır. Teknik destek hizmeti için bizlere 0850 304 84 22 numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Dokümanımızın PDF Haline ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Zoho Mail ile Kurumsal Mail Hesabı Tanımlama

Zoho Mail Sisteminin daha öncede belirttiğimiz gibi en önemli dezavantajı outlook programı üzerinde çalışmamasıdır. Bu nedenle hesabınıza gelen mailleri pst dosyası üzerine taşıyamıyorsunuz.

Zoho kurumsal mail sistemi yerine ayda yalnızca 1,2 $ ödeyerek outlook üzerinden de kullanabileceğiniz 15 GB kotalı kurumsal eposta hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için buradan bilgi alabilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: ücretsiz kurumsal mail servisleri, ücretsiz mail hosting, ücretsiz kurumsal mail, kurumsal mail ücretsiz, ücretsiz mail servisleri, kurumsal mail hosting, kurumsal e-posta ücretsiz, Şirket maili açma ücretli mi?, Webmail ücretli mi?

Hizmet Talep Formu

Bilgi almak istediğiniz hizmetimizi seçiniz. Sizlere en kısa sürede ulaşıp detaylı bilgi veriyor olacağız. Teşekkürler.