Plaka Tanıma Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Plaka Tanıma Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Plaka Tanıma Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Plaka tanıma sisteminin %100 verimli çalışması, araç plaka okuma kamerasının araç plakasını karşı açıdan en iyi şekilde görecek şekilde ayarlanması ile sağlanır.

Plaka tanıma sistemlerinin en önemli faydası güvenliğin sağlanmasına yöneliktir. Yetkisiz araçların girişinin önlenmesi ile birlikte bir suça karışmış araçların tespit edilmesi yönünde de büyük kolaylık sağlanmaktadır. Site, AVM gibi noktalarda ise araçların kaydının tutulması ile birlikte giriş çıkış kayıtlarının tutulması anlamında önem kazanmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi Kurulumunda Giriş - Çıkış Noktaları Belirlenir

Bir plaka tanıma sistemi kurulumu yaptırmak istiyorsanız öncelikle giriş ve çıkış noktalarının belirlenmesi önem arzetmektedir. Bazen giriş noktaları ile çıkış noktaları yer değiştirebilir. Bu durumda kayıtların doğruluğu anlamında ciddi sorunlar oluşabilir.

Plaka Tanıma Sistemi Kurulumunda Kamera Noktaları Belirlenir

Giriş ve çıkış noktalarına göre araç geliş ve çıkış yönüne doğru kamera noktaları belirlenir. Bu noktalar belirlenirken en iyi şekilde aracı görecek şekilde kameraların konumlandırılması gerekmektedir. Kameralar genelde araç plakası dışında, araç içi ve aracın genel görüntüsünün alınması için de kullanılmaktadır. Kayıtlarda araç plakası, araç modeli, aracın markası gibi farklı bilgilerde kayıt altına alınmaktadır. Kameraların konumlarına göre de altyapı çalışmalarına başlanır.

Plaka Tanıma Sistemi Kurulumunda Altyapı Çalışmaları Yapılır

Plaka tanıma sistemi kameraları yüksek çözünürlüklerde araç fotoğraf çekimi yapabilmektedir. Bu sistemde kamera altyapısı IP kameralardan oluşmaktadır. Çözünürlüğü düşük analog veya AHD kameraların tercih edilmesi önerilmez. Ortamda kameralar, kameraların görüntü aktaracağı bilgisayar, güvenlik personelinde tablet olması isteniyorsa ortamda bir access point cihazı gibi altyapı ekipmanları bulunur. Ayrıca aracın loop hattına girdiği anda okuma yapması için ayrı bir altyapı hattı oluşturulur. Plaka okuma sistemi ürünleri güvenlik noktasında yer alacağı için merkezi network ile birleştirilmesi istenirse bu sistemin network bağlantılarının da buna göre dizayn edilmesi gerekmektedir. Burada da genellikle fiber optik kablolar kullanılarak merkezi sistem tarafından erişimi sağlanabilir.

Plaka Tanıma Sistemi Müşteriye Teslim İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Her projede olduğu gibi plaka tanıma sisteminin kurulumu aşamasında belirlenen şartname gereksinimlerinin karşılanıp karşılanmadığı kontrol edilmelidir. Bu anlamda projede kullanılan ürünlerin uygunluğu ve proje devreye alındıktan sonra garanti verilen okuma oranı değerlendirilmelidir.

Hizmet Talep Formu

Bilgi almak istediğiniz hizmetimizi seçiniz. Sizlere en kısa sürede ulaşıp detaylı bilgi veriyor olacağız. Teşekkürler.