Google Domains ile En Ucuz Alan Adını Alın

Google Domains ile En Ucuz Alan Adını Alın

Google Domains Nedir?

Google Domains, Google tarafından sunulan bir alan adı kayıt ve yönetim hizmetidir. Bu hizmet ile kullanıcılar, internette yayın yapmak veya web sitesi kurmak istedikleri alan adlarını kaydedebilir ve yönetebilirler. Google Domains, kullanıcıların alan adlarını kolayca yönetmelerini ve yapılandırmalarını sağlar ve aynı zamanda birçok farklı uzantıda (örneğin .com, .net, .org, vb.) alan adı kayıt hizmeti sunar.

Google domains ile bir alan adının nasıl satın alınacağını buradaki makalemizde anlatmıştık. Şu anda farklı bir alan adı yönetimi sağlanan firmadan alan adınızı google domains üzerine nasıl taşınacağı yönünde bilgi paylaşımı yapıyor olacağım.

Bir alan adımın domain süresi bugün sona erecekti. Alan adımı mevcut firma üzerinden yenilemek istediğimde KDV dahil 250 TL ye yakın bir ücret çıktığını gördüm. Alan adını pasif olarak kullanıyorum, bir hosting bulundurarak yayınlamıyorum. Benim için kıymetli bir alan adı olduğu için yatırım amaçlı elimde bulunduruyorum. Bunu yaparken de aynı hizmet olmasına rağmen farklı fiyatların çıkması beni en uygun domain alımı yapacağım siteye yönlendirdi. İncelemelerim sırasında google domainse domaini aktarırken fiyatın 75 TL olduğunu gördüm. (13.02.2023 fiyatıdır)

Google Domainse Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?

Bu işlem aslında tüm alan adlarında aynıdır. Tabi ilgili hizmet sağlayıcının bu ayarlar için sağladığı menüler farklılık göstermektedir. Örneğin metunic üzerinde bir alan adınız var ve bunu google domainse transfer etmek istiyorsunuz. Bu durumda yapılması gereken işlemler aşağıdaki gibidir.

 • Metunic hesabınıza giriş yapınız.
 • İlgili alan adını seçerek DNS butonuna basınız.

google-domains-alan-adi-transferi

 • Açılan sayfanın sol menüsünde yer alan Ayarlar sekmesini tıklayınız. Burada alan adınızı metunic üzerinden google domainse transfer etmek için gereken ayarlar bulunmaktadır. Öncelikle "Alan adının transfer edilebilmesi için transfer kilidini kaldırınız" kutucuğu seçili olmalıdır. Sonrasında ise "EPP Kodu/Transfer Kodu talep ediniz" seçili olmalıdır. Bu kutucuk seçili olduğu anda kırmızı ile ilgili yazılı olan kısma bir kod gelmektedir. Bu kodu kopyalayınız. Sayfanın altındaki Ayarları Güncelle butonuna basarak işlemleri kaydediniz.

alan-adi-transferi-nasil-yapilir

 • Google domains sayfasında oturum açarak sol menüde yer alan Aktarın başlığını tıklayınız.

google-domains-alan-adi-aktarma

 • Aktarmak istediğiniz alan adını girin kısmına transfer etmek istediğiniz alan adını yazınız. Enter tuşuna bastıktan sonra ilgili alan adının transferi için maliyet bilgisi karşımıza gelmektedir. Aynı zamanda transfer kodunu gireceğimiz alan da burada yer almaktadır. Görüldüğü üzere 75 TL alan adı aktarım ücreti karşımıza gelmektedir. Ancak alan adının değerine göre fiyatta değişiklikler yaşanabilir.
 • Aşağıdaki ekranda 2. adım kısmına metunic üzerinden kopyaladığımız kodu giriyoruz. Devam edediğimiz de google domains ödeme ekranına geçmiş oluyoruz.

alan-adi-transferi-ucreti

 • Eğer sinav.net alan adının kilidi açık ve yetkilendirme kodu doğru olarak alınmış ise buradaki alanlara girerek Devam dediğimizde google ödeme ekranına geçiyor olacağız.
 • Ödeme ekranında kredi kartı bilgilerimizi girerek alan adı aktarma işlemini başlatıyoruz. Transfer işlemini başlattıktan sonra Google domains anasayfa ekranında alan adı aktarımı ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır.

google-domains-alan-adi-transfer-durumu

 • Alan adı aktarımı tamamlandıktan sonra Google Domains bizlere mail olarak bildirim de sağlıyor olacaktır. Bu süreçte metunic üzerinde aktaracağımı alan adı aktarım kilit ayarını kaldırmamamız gerekmektedir.

Google Domainsin Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

 1. Kolay kullanım: Google Domains, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve alan adı kaydı ve yönetimi için basit ve kolay bir süreç sunar.
 2. Yüksek disponibilite: Google, dünya çapında güvenilir ve yüksek kapasiteli sunuculara sahiptir, bu nedenle Google Domains kullanıcılarının web siteleri için güvenli ve yüksek disponibilite sunar.
 3. Ekstra hizmetler: Google Domains, alan adı kaydı hizmeti sunmakla birlikte, aynı zamanda e-posta yönetimi, DNS yönetimi, web sitesi barındırma ve SSL sertifikaları gibi ekstra hizmetlere de erişim sunar.
 4. Uygun fiyatlandırma: Google Domains, rakip alan adı kayıt hizmetlerine göre daha uygun fiyatlıdır ve aynı zamanda ödeme işlemleri için kolay bir sisteme sahiptir.

Bu özellikler, Google Domains'in tercih edilmesi için popüler nedenlerden sadece birkaçıdır. Kullanıcıların kişisel ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre, bu hizmetin diğer alan adı kayıt hizmetlerine göre daha uygun olup olmayacağını belirlemeleri gerekir.

Hizmet Talep Formu

Bilgi almak istediğiniz hizmetimizi seçiniz. Sizlere en kısa sürede ulaşıp detaylı bilgi veriyor olacağız. Teşekkürler.